Na każdą zmianę potrzeba czasu, czasu na wdrożenie, utrwalenie każdej najdrobniejszej zmiany. Potrzeba odpowiedniej gotowości ze strony dziecka. Motywacji, a także naszego wsparcia.
To nie wyścig! nadrabianie minionych lat.
U jednego dziecka zmiana odbędzie się szybciej u innego później.

👉Wiesz, od czego to zależy?
Najczęściej od naszej decyzji. Tego momentu, gdy uznamy, że warto poszukać przyczyn takiej sytuacji, a w razie potrzeby skorzystać ze wsparcia terapeutow karmienia, w celu diagnozy,
NIE zmieniać – ” naprawiać, aby jadło” , tym razem bez stosowania bodźców, które rzekomo”zachęcą” do jedzenia. Zastanów się, czy to rzeczywiście TRWALE MOTYWUJE DZIECKO DO ZMIANY? Sprawia, że kolejny raz ten produkt zje z większym przekonaniem….??🥺
👉Wiesz, co może motywować Twoje dziecko?
To pytanie na co dzień zadaje moim rodzicom, z którymi spotykam się w ramach konsultacji, gdy wspominają, jak często napotykają na opór dziecka do próbowania.
Okazuje się, że stosowane zachęty i pochwały nie zawsze przynoszą oczekiwane rezultaty. Naciski i kary wręcz wywołują bunt i niszczą całą atmosferę rodzinnych posiłków.
Co więc motywuję tak naprawdę? Od czego zacząć?
👉Nie podkreślaj tego, co dziecko powinno zrobić, ale dostrzegaj każdy wysiłek, jaki włożyło na każdym etapie terapii karmienia.
👉 Doceniaj wszystkie starania, zainteresowanie wyrażane np. pytaniem „co masz na talerzu?”, które wcale nie oznacza, że dziecko już jest gotowe, aby spróbować.
👉Nie nauczymy dziecko nowego smaku, jeśli nie zrozumiemy jego perspektywy, potrzeb, możliwości i ograniczeń.
Dla dzieci, dla których sam dotyk owoców stanowi już wielkie wyzwanie, na co dzień spożywają np. Tylko obrane, pokrojone jabłko..albo znają smak owoców tylko z tubki, każdy kontakt z nowym- obcym produktem, nawet na patyczku, przez chusteczkę stanowi wielki przełom !
Dla mojej małej Bohaterki finalnie taki krok dodał odwagi nawet do zbliżenia trudnego produktu bliżej twarzy, aby również odkryć zapach!!
Wracając więc do pytania
„Zjadła czy nie zjadła?” …okazuje się, że to nie zawsze smak jest najważnejszy.
U mojej Bohaterki do poznania smaku, spróbowania jeszcze potrzeba czasu…ale czy to oznacza, że ten krok nie miał znaczenia?
Dużo ważniejsze okazuje się pokonanie dotychczasowych lęków, obaw.
👉Masz na to olbrzymi wpływ! Każdego dnia swoją postawą możesz wspierać wewnętrzną motywację dziecka do zmiany!!!
Motywacja wewnętrzna opiera się na współpracy rodzic – dziecko.
DLA RODZICA ⬇️
Jeśli potrzebujesz coś więcej dowiedzieć się o wsparciu dziecka z wybiórczością pokarmową zapraszam na webinar dla rodziców BIALA BUŁKA I SPÓŁKA, czyli jak pomóc dziecku poznawać nowe smaki. https://www.facebook.com/events/342346502060388/?ref=newsfeed
Aktualnie można jeszcze zakupić dostęp do nagrania z poprzedniej edycji, w tym samym temacie.
Zainteresowane osoby proszę o kontakt na Jedzzglowa.pl
DLA DZIECI ⬇️
Terapia Karmienia
Warsztaty Mali Odkrywcy; od spojrzenia do jedzenia-warsztaty kulinarno-terapeutyczne dla „niejadków”, 2grupy … najbliższy termin 18.02🍀
Dzieci w wieku 4-6 10-11:15 i 14-15:15
Dzieci w wieku szkolnym 12-13:15
Małgorzata Talaga-Duma
Psychodietetyk
Terapeuta Karmienia