Jak ograniczyć czas zakupów do minimum ?

Czas kwarantanny trwa…Wcześniejsze zapasy żywności też zaczynają się powoli kończyć. O ile problemem nie jest dostęp do produktów, sklepy są na bieżąco zaopatrywane, to zdecydowanie nie jest to czas na spontaniczne zakupy czy błądzenie po sklepie.
Przygotowałam praktyczne narzędzia dot. planowania posiłków i zakupów, wraz z praktycznymi zasadami, które warto sobie przypomnieć przed zakupami.
Są już dostępne!
Można ściągnąć BEZPŁATNIE TUTAJ I TUTAJ
Dobry plan pozwoli nam również przeciwdziałać marnowaniu żywności, co jest olbrzymim problem, biorąc pod uwagę jak wiele żywności w Polsce się marnuje ! Nawet jeśli podczas zakupów czytamy daty ważności, to już nawyk regularnego monitorowania terminów spożycia produktów, które mamy w domu niestety nie jest tak popularny. Powodem marnowania żywności często jest też niewłaściwe przechowywanie artykułów spożywczych np. chleb w woreczkach foliowych lub brak pomysłów jak zagospodarować resztki jedzenia.
Przeczytaj poniższe zasady, zanim wybierzesz się do sklepu
- Sprawdź, co masz w domu (szafki, lodówka, zamrażalnik)
- Czytaj daty ważności ! Zwróć uwagę na różnice w określeniach „należy spożyć do” „najlepiej spożyć przed”, „data przydatności do spożycia”
- Zrób plan posiłków (planer dostępny powyżej) Bazą potraw niech będą produkty dostępne w domu. Dodatki zaplanuj wg potrzeb lub modyfikuj przepisy. Brak składników ? skorzystaj z możliwych zamienników.
- Zrób listę zakupów. Ilości dopasuj do aktualnych potrzeb. UWAGA- szykując potrawy na święta, dostosuj do ilości domowników. Zrób to samo ciasto dzieląc gramaturę produktów po połowie!
- Wydrukuj KARTĘ Z PLANEREM ZAKUPÓW (dostępny powyżej)
- Regularnie wpisuj braki.
- Pamiętaj o zakupie takich produktów, które mają dłuższą datę ważności, produktów które można wykorzystać w kilku daniach np. puszka pomidorów/passata ( sosy do pizzy, do makaronu, zupa, leczo, gulasz)
- Jeśli kupisz więcej, podziel żywność przez mrożeniem na porcje, takie jakie wykorzystujesz w przepisach, np. kilka kromek chleba, porcje drożdży, mięsa
- Zawsze rób zakupy z listą, niezależnie od okoliczności.
Szybkie zakupy to też kwestia wprawy. Jeśli do sklepu idzie domownik, który do tej pory rzadziej robił większe zakupy, przekaż praktyczne informacje. Wskazówka, gdzie może znaleźć dany produkt skutecznie zaoszczędzi czas spędzony na poszukiwaniach. Miejsce dla drożdży suszonych nie zawsze jest takie oczywiste, a może lepiej dopytać wcześniej o dostępność skoro to produkt deficytowy.
MĄDRY PLAN NA ZAKUPY
Wchodzisz do sklepu, robisz zakupy, płacisz i wychodzisz….I co BARDZO ważne, nie zapomnij o ciepłym spojrzeniu, miłym słowie w stronę Sprzedawców, którzy teraz szczególnie wiele dla nas robią. To nic nie kosztuje a tak wiele znaczy!